Aktualności

  • Kredyty frankowe vs. TSUE. Wyrok z 15 czerwca 2023 roku

     

    15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił wyrok dotyczący roszczeń związanych z unieważnieniem umowy kredytowej. Była to niepewność dotycząca wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, która powstrzymywała część kredytobiorców od wytaczania pozwów przeciwko bankom.

    Komentarze: 0
  • Sprawa rozwodowa – jak długo może trwać?

    Sprawa rozwodowa to zawsze trudny i emocjonalnie wymagający proces, który może mieć istotny wpływ na życie wszystkich zaangażowanych stron. Jednym z najczęstszych pytań dotyczących rozwodów jest: jak długo taki proces może potrwać? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, ale istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć lub opóźnić postępowanie rozwodowe.

    Komentarze: 0
  • Najnowsze orzecznictwo TSUE dotyczące kredytów frankowych

    Najnowsze orzecznictwo TSUE dotyczące kredytów frankowych.

    16 marca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie C-6/22, dotyczącej kredytów waloryzowanych do waluty szwajcarskiej, czyli tak zwanych kredytów frankowych. Wyrok ten stanowi kolejny rozdział w długiej historii sporów związanych z kredytami frankowymi, które miały miejsce w Polsce oraz w innych krajach europejskich.

    Komentarze: 0
  • Rozwód bez orzekania o winie

    Wzięcie rozwodu za porozumieniem stron przebiega zdecydowanie szybciej niż z orzekaniem o winie. W tym przypadku całość rozgrywa się podczas jednej lub maksymalnie dwóch rozpraw. Takie rozprawy odbywają się średnio co 2-3 miesiące, dlatego całość może zakończyć się w mniej niż pół roku. Sąd przesłuchuje obydwie strony, aby było pewnym, że nastąpił rozpad małżeństwa z perspektywy zarówno męża oraz żony. Nie ma więc obowiązku przedstawiania żadnych dodatkowych dowodów, czy powoływania świadków. 

    Komentarze: 0
  • Wynajem lokali nie oznacza, że frankowicze nadużyli swoich praw

    Sprzedać czy wynająć przedmiotową nieruchomość?

    Straciłeś płynność finansową i planujesz przeprowadzkę do teściów? Wynajęcie swojego mieszkania w wielu wypadkach może uratować Ci skórę. Zastanawiasz się jednak, czy takim ruchem jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzisz, bo mieszkanie kupiłeś na kredyt we frankach szwajcarskich. Jesteś słynnym polskim frankowiczem i planujesz pozew przeciwko bankowi? Czytaj dalej, a dowiesz się czy nie nadużyjesz praw konsumenta, jeśli jednak zdecydujesz się na wynajem lokalu. 

    Komentarze: 0
  • Zabezpieczenie roszczenia w kredycie frankowym czyli wstrzymanie spłaty rat - czy to możliwe?

     Kredyty frankowe cieszą się sporą popularnością w społeczeństwie. Spektrum ich walorów jest relatywnie szerokie, jednak wysoki kurs franka szwajcarskiego sprawia, że coraz więcej osób szuka sposobów na wstrzymanie spłaty rat. Czy takie postępowanie jest zgodne z obowiązującym prawem bankowym?

    Komentarze: 0
  • Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot kosztów

    Możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego stanowi podstawowe uprawnienie kredytobiorcy. W związku z obecną sytuacją gospodarczo-polityczną oraz wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, coraz większa liczba osób zastanawia się, czy nie skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania.

    Komentarze: 0
  • Mediacje w sprawie kredytu frankowego - czy warto?

    Kredyt we frankach w dużej ilości przypadków przysporzył kredytobiorcą niemałe problemy. Kiedy kurs franka poszedł do góry, wyszły na jaw negatywne mechanizmy, które poszczególne banki zawarły w umowach o kredyt. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problem są mediacje. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

    Komentarze: 0
  • Bezumowne korzystanie z kapitału a wyrok TSUE C-395/21

     

     

    W ostatnich latach sądy uznały dużą liczbę umów kredytowych za nieważne. Przy takiej decyzji strony mogłyby teoretycznie spodziewać się rekompensaty za wykorzystanie środków pieniężnych w okresie „upadłości” kredytu, a także przywrócenia ich do stanu sprzed zawarcia umowy. Ta opcja jest pożądana przede wszystkim przez banki, które podejmują działania wobec kredytobiorców, którzy wcześniej wygrali w sądzie. Czynią to nie tylko w nadziei na złagodzenie skutków finansowych niepowodzenia, ale także na przekroczenie terminu przedawnienia i zagwarantowanie możliwości dalszych zarobków. Tymczasem 12 stycznia 2023 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w pozornie innej sprawie, dotyczącej jednak kluczowych kwestii w sporze frankowym.

    Komentarze: 0